Hlavní strana Články J.Haydn: Sedm posledních slov Ježíše Krista na kříži
J.Haydn: Sedm posledních slov Ježíše Krista na kříži

 

Slova Karla Bartoška o koncertu, který se uskutečnil 24. března 2013 v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

"Provedení oratoria "Se201303242dm posledních slov Ježíše Krista na kříži" od Josefa Haydna bylo skutečnou hostinou, poskytující opravdovou rozkoš sluchu a duši posluchačů.
Společný projekt Holešovského chrámového sboru vedeného Janem Kotasem a Holešovského komorního orchestru vedeného Ivo Kurečkou s vynikajícími hosty se opravdu mimořádně podařil a zaplavil posluchače úžasným vodopádem skvělé duchovní hudby klasicistního Haydnova génia.

Koncert se uskutečnil za podpory města Holešova.

foto z koncertu zde
ukázka z koncertu: zde

Nastudování oratoria špičkovým českým dirigentem Jaroslavem Mikušem, působícím dlouhodobě v Portugalsku se ukázalo jako velmi šťastné a dostalo se na úroveň profesionálních těles, samozřejmě také díky hostujícím sólistům - Kristýně Vylíčilové (soprán), Kateřině Hlouškové - Dostálové (alt), Janu Gottwaldovi (tenor) a Romanu Hozovi (bas). Vážná, pomalá a především vznešená a krásná  hudba a zpěv, ilustrující  citáty z Nového zákona poslední chvíle Ježíše Krista při jeho umučení, byla skvělým doprovodem poslední postní - Květné neděle před velikonočními svátky.
A přes tuhý, nepříjemný mráz a silný vítr si stovky diváků nenechaly tento zážitek ujít - kostel byl naplněn k prasknutí. A jistě se nenašel nikdo, kdo by litoval tu trochu zimy, kterou mu bylo přetrpět, protože krása celého oratoria podstatně víc všechny zahřála alespoň na duši. "

HKO děkuje Fotostudiu INKA a Oto Kubíčkovi za foto a video dokumentaci. 

 

2013vylicilovaKristýnu Vylíčilovou, sopranistku z Bystřice pod Hostýnem, v našem kostele neslyšíme poprvé. S Holešovským komorním orchestrem vystupuje pravidelně. Připomeňme, že je to čerstvá absolventka Vysoké školy múzických umení v Bratislavě ze třídy doc. Hany Štolfové – Bandové ArtD. Kristýna dále pracuje na zdokonalování svého talentu například i na zdejší Letní škole barokní hudby v srpnu minulého roku. Z ocenění, které obdržela na vokálních soutěžích, jmenujme například 3. místo v VI. kategorii (ženy do 33 let) na Mezinárodní pěvecké soutěži IUVENTUS CANTI v slovenském městě Vráblích, jež obsadila v květnu 2012. Jejím aktuálně největším pěveckým úspěchem je získání titulu laureáta soutěže na Pěvecké soutěži Olomouc 2012.

 

 

 2013hlouskovaKateřina Hloušková Dostálová - mezzosoprán
Absolvovala konzervatoř Brno ve třídě PhDr. Jarmily Janíčkové a nyní je studentkou 3. ročníku JAMU pod vedením Natalie Romanové – Achaladze.
V roce 2005 získala cenu Absolutního vítěze na písňové soutěži Bohuslava  Martinů v Praze a v roce 2009 obdržela 2. místo na soutěži konzervatoří v Olomouci. Ve stejném roce absolvovala Mezinárodní pěvecké kurzy v Karlových Varech a v roce 2010 absolvovala kurzy Gabriely Beňačkové.
Doposud ztvárnila role: kouzelnice v opeře Henryho Purcella - Dido and Aeneas, postavu Rubínky v kantátě Otvírání  studánek od Bohuslava Martinů, Abatyši v Suor Angelice od G. Pucciniho, Bastiena v opeře W.A. Mozarta Bastien a Bastienka, Celníka v Evropské Turistice a Hátu v Prodané nevěstě.
Nyní spolupracuje s komorním orchestrem CHORDATA.
Dále se věnuje pořádání charitativních koncertů.Vystupuje na vernisážích, svatebních obřadech a kulturních akcích a působí jako učitelka zpěvu na ZUŠ Vítězslavy Kaprálové v Brně.

 


2013gottwald

Jan Gottwald - sbormistr, dirigent, varhaník a pěvec studoval na konzervatoři v Brně a Ostravě a hudební vědu v Brně a Olomouci. Působil v Moravském divadle jako korepetitor, dnes pedagogicky působí na Slovanském gymnáziu a ZUŠ Žerotín v Olomouci.
Od r. 2008 byl ustanoven organologem Arcidiecése olo-moucké. Pravidelně účinkuje a nahrává doma i v zahraničí, převážně při koncertech duchovní hudby jako varhaník, dirigent a pěvec.

 

 

 

 

 

 

 

 2013hozaBarytonista Roman Hoza svůj pěvecký talent začal rozvíjet v ZUŠ Hulín u Mgr. Dany Zapletalové. Nyní studuje čtvrtým rokem JAMU v Brně u doc. Zdeňka Šmukaře. Absolvoval pěvecké kurzy světových sólistů, Toma Krauseho, Petera Dvorského, Gabriely Beňačkové, Snezany Neny Brzakovic a Petera Mause v německém Beeskowě, Evelyn Tubb a konečně letní kurzy ve třídě Adama Plachetky.
Roman Hoza hostuje v brněnském Národním divadle, kde zpívá Papagena v upravené verzi Kouzelné flétny (Papageno hraje na kouzelnou flétnu) a v Janáčkově Osudu roli Konečného. Jako host se od dubna 2013 představí i ve Slezském divadle Opava, kde bude zpívat Bartola v Rossiniho Lazebníku sevillském.
Při studiu se věnuje studentským představením komorní opery JAMU. Vystoupil zde např. jako Eugen Oněgin, Guglielmo (Cosi fan tutte) nebo Mamma Agata (G. Donizetti - Viva la Mamma).
V rámci doktorandského projektu režiséra Tomáše Studeného VCHOD se představil jako Don Parmenione (Matěj) v Rossiniho buffě Příležitost dělá zloděje a v současné době zde studuje roli Tomše z Hubičky Bedřicha Smetany. Je hostem také v drobných operních představeních brněnského ensemblu Opera Diversa, který se specializuje na současnou hudbu. Jako sólista spolupracuje s hudebními tělesy zaměřujícími se na dobovou interpretaci barokní hudby. Jmenujme např. Musicu Floreu, Ensemble Inégal nebo Czech Ensemble Baroque.

 

201303244

 

201303245

201303246