Hlavní strana Články Novoroční koncert 2013
Novoroční koncert 2013

Od novodobého znovuotevření holešovského zámku se daří dodržovat skvělou tradici holešovského novoročního koncertu, spojenou s číší vína a novoročním přípitkem starosty města. A opět tradičně na tomto novoročním koncertě účinkuje Holešovský komorní orchestr s hosty pod vedením jeho zakladatele,  Ivo Kurečky. A letošní  svátek kultury, první v roce 2013, se mimořádně povedl. V sobotu 12. ledna očekával nádherně vyzdobený zámek více než tři stovky návštěvníků.

20130112

Velký zámecký sál byl plný do posledního místečka. Podélné uspořádání sedadel, kdy pódium bylo umístěno uprostřed delší strany sálu, vyřešilo problémy s akustikou.
Po zahájení koncertu ředitelem MKS Pavlem Chmelíkem přivítal všechny přítomné starosta města Holešova Pavel Svoboda.
A pak už se začali všichni posluchači doslova koupat ve sladkých tónech nejslavnějších operet. Silná sestava Holešovského komorního orchestru, posíleného nejen v oblasti tradičních smyčců, ale i o skvělou dechovou sekci, dosahovala skvělého zvuku a virtuózního přednesu.

Program koncertu.pdf
Ukázka z novoročního koncertu:
   Orfeus v podsvětí - předehra


2013011201


2013011202

Vídeňská operetní klasika Franze von Suppého – předehra k operetě Básník a sedlák  s violoncellovým sólem Kamila Žvaka navodila lehkou a veselou atmosféru závěru 19. století, kdy opereta a valčík kralovaly v podunajské monarchii.  Následovala další z řady vídeňských operetních děl  – valčík z operety Faschingfee (Masopustní víla) Emmericha Kálmána. A potom se účinkující s vervou pustili do tak důvěrně známé Polské krve českého Oskara Nedbala, ze které předvedli průřez všech  jejích skvělých, zpěvných árií. A závěrečná hravá předehra k operetě Orfeus v podsvětí Jacquese Offenbacha, zejména zlidovělý kankán čertic, zvedl obecenstvo bez váhání ze sedadel k bouřlivému potlesku vestoje. ukázka z koncertu: zde

2013011203

A Kurečkův orchestr  nezklamal – aby uspokojil nadšené posluchače, přidal velmi trefně jásavý Radeckého pochod od Johanna Strausse staršího. Ostatně tato skoro hymna bývalé rakousko uherské monarchie je tradičně hrána na novoročních koncertech vídeňských filharmoniků – a vídeňské obecenstvo se vždy připojuje potleskem do rytmu hudby, což stejně tak udělalo i to holešovské.  ukázka z koncertu:  zde
Kromě skvělé muziky se Holešovský komorní orchestr vytáhl i celkovým režijním pojetím koncertu – dámy v černých šatech s rudou květinou ve vlasech, páni v tmavorudých košilích s černými motýlky přesně odpovídali charakteru lehkonohé múzy, která tento večer vesele tančila v celém prvním patře holešovského zámku. A umělecký vedoucí orchestru Ivo Kurečka přesně v duchu starých zámeckých kapel  virtuózně rozmáchle dirigoval svým smyčcem a současně hrál první housle a houslová sóla.

2013011204

Takže zase jednou všichni  posluchači a diváci tohoto skvostného koncertu slavili výjimečný svátek – fest, jak říkali rakousko-uherští muzikanti a i ti Atlantové na stěnách velkého sálu se spokojeně usmívali, protože tolik radosti a pěkné hudby už dlouho v těchto zdech nezažili. A nakonec bylo nasnadě celý holešovský novoroční koncert plně srovnat s novoročním koncertem vídeňských filharmoniků – hudba zněla stejně dobře a příjemná pohoda prýštila stejně jako na tom klasickém vídeňském koncertě.
Po skončení koncertu připil starosta města Pavel Svoboda městu a jeho obyvatelům do nového roku 2013 a ještě dlouho potom si Holešováci v zámeckých sálech povídali a dobrou vůli spolu měli.

Autor: ing. Karel Bartošek


2013011205