Hlavní strana Články Holešov 300 let po narození Františka Xavera Richtera
Holešov 300 let po narození Františka Xavera Richtera

26.října 2009 natáčel Český rozhlas 3 - stanice Vltava pořad, věnovaný Holešovu a 300. výročí narození Františka Xavera Richtera.

2009vltava

Mimo jiné v něm zazněly skladby z repertoáru Holešovského komorního orchestru, který do svých koncertních programů v letošním roce zařadil díla
F.X. Richetra. Odvysílán byl 28.11.2009.

Ukázka z pořadu: Rampa

 

 

 

 

2009fxrRo 3 - Vltava pořad:Víkendová příloha - Vysíláme: 28.11.2009, 09:00 - 18:00

Město Holešov najdete na hranici mezi Hanou a Valašskem, necelých     dvacet kilometrů od Kroměříže a necelých dvacet kilometrů od Zlína.
V současnosti má něco málo přes 12 tisíc obyvatel. Před 300 lety - přesně 1. prosince 1709 - se v Holešově narodil budoucí proslulý skladatel František Xaver Richter. Dnes má v Holešově svoje náměstí a sochu; je po něm dokonce pojmenovaná základní umělecká škola a hlavně: na celý letošní rok vymysleli Holešované mnohé, čím si stávající richterovské výročí připomínají. Mimojiné výstavy, přednášky či koncerty...

Holešovu a Holešovanům se budeme věnovat během sobotního dopoledne i odpoledne. S víkendovou přílohou nejprve navštívíme holešovský zámek, židovské památky a další pamětihodnosti. Odpoledne se zaměříme na holešovské hudební tradice a současnost; hovořit budou mimo jiné starosta města Zdeněk Janalík, ředitel Základní umělecké školy Františka Xavera Richtera Jaroslav Zámečník. Představíme ale také amatérské hudební soubory, které v Holešově působí: Holešovský komorní orchestr a soubory Corda magico a Avrix. Muzikolog Tomislav Volek zavzpomíná, jak před 50 lety připravoval s Mirko Očadlíkem (dalším holešovským rodákem) výstavu věnovanou 250. výročí narození F. X. Richtera. A na závěr si poslechneme záznam "richterovského" koncertu Pražského komorního orchestru, který hrál v Holešově letos v dubnu.