Hlavní strana Články Holešovský komorní orchestr - mladá stálice kulturního dění
Holešovský komorní orchestr - mladá stálice kulturního dění

Koncert Holešovského komorního orchestru k 200. výročí narození F.X.Richtera se uskutečnil 30.9.2009 v sala terreně holešovského zámku.


Nejméně šestnáct koncertů ve významných koncertních síních našeho regionu - mezi ně počítáme samozřejmě i holešovský zámek - absolvoval zatím podle oficiálních podkladů v letošním roce Holešovský komorní orchestr. Ten doposud poslední proběhl v rámci připomínky 300. výročí narození Františka Xavera Richtera 30. září 2009 v sala terreně zámku Holešov. Na programu byla barokní a klasicistní hudba nejen od holešovského rodáka F.X.Richtera, ale také zazněly skladby W.A.Mozarta a A. Vivaldiho. Tedy krásná klasická hudba.

 

Těch šestnáct koncertů za jedno třičtvrtěletí stojí za zmínku především proto, že orchestr vznikl díky pedagogovi ZUŠ Holešov Ivo Kurečkovi na počátku letošního roku a jež se dokázal prezentovat při tolika příležitostech. Holešovský komorní orchestr tvoří učitelé Základní umělecké školy F.X.Richtera Holešov, její odchovanci a také studenti kroměřížské konzervatoře. Je tedy sestaven místními hudebníky, kterým je "vážná" muzika a především její popularizace velice blízká a těší je. Těleso svou existencí a aktivitami zaplňuje jedno z bílých míst v místním kulturním kvasu a významnou měrou jej obohacuje a doplňuje.

Pro koncert uspořádaný městem a MKS v rámci podzimní části oslav dvou výročí Františka Xavera Richtera si Holešovský komorní orchestr připravil od F.X.Richtera působivý "Koncert pro flétnu a orchestr e moll" a "symfonii" a doplnil je Mozartovým "Divertimento" a "Koncertem pro dvoje housle a orchestr" od A.Vivaldiho. Program byl tedy velice hodnotný a všichni přítomní si jistě přišli na své. Vždyť barokní a klasicistní hudba patří k tomu nejkrásnějšímu, co bylo v oblasti umění vytvořeno. Ostatně i Holešovský komorní orchestr za necelé roční působení získal na jistotě a příjemně překvapil souhrou a kvalitním zvukem, jež dotvářely slavnostní a působivé prostory zámecké sala terreny. Záznam koncertu poslouží navíc jako podklad pro tvorbu propagačního DVD nosiče, na který se zájemci již nyní mohou těšit.

 

Autor: Rudolf Seifert (převzato z čtrnáctideníku Holešovsko 18/2009)

Fotogalerie